00 -
000 cm
konto specjalne
sapphire creek
Awatar użytkownika
opis
Meet me underneath that big Montana sky.

sapphire creek
Informacje ogólne
Obrazek
Sapphire Creek znajduje się na dwudziestym siódmym miejscu listy najbardziej zaludnionych miast Montany - jest zamieszkiwane przez 4653 osoby. Znajduje się w hrabstwie Flathead i zajmuje powierzchnię 99,64 km2.

Najbliższe większe miasta to Missoula, Helena i Great Falls, na północ od miasteczka rozciąga się Park Narodowy Glacier, na zachodzie granicę wyznacza rezerwat Flathead wraz z jeziorem o tym samym imieniu. Najbliższą kanadyjską prowincją jest Alberta.

Współcześnie miasto nastawione jest na turystów - ma sporą bazę noclegową i zróżnicowaną ofertę gastronomiczną, a dzięki mądrym posunięciom burmistrza, większość zysków ląduje w kieszeniach miejscowych biznesmenów. Również rezerwat Flathead pozostał otwarty na gości z zewnątrz, w ostatnim roku budując kasyno, które szybko zdobyło popularność. W okolicy znajdują się też najlepsze hodowle bydła w stanie Montana, świetnie prosperuje także kopalnia szafirów, będąca jednocześnie atrakcją turystyczną. Przemysł drzewny podupada, a miejscowy tartak znajduje się na skraju bankructwa - część jego pracowników znalazła już zatrudnienie w rozwijającym się browarze.
Historia
Nazwa Sapphire Creek pojawia się na kartach historii regionu od 1875 roku, a po raz pierwszy odnaleziono ją w pamiętnikach Marthy Gansevoort, córki właściciela kopalni szafirów. Gansevoort wraz z rodziną uległ gorączce złota i wyruszył na zachód kraju, licząc na rychłe wzbogacenie się. Jego żona, będąc w zaawansowanej ciąży, po pierwszych kilku miesiącach nie wyobrażała sobie dalszej podróży i wymogła na mężu postój na terenie dzisiejszego Sapphire Creek. Gansevoort wraz z braćmi ruszyli w góry z kilofami, jednak zamiast złota czy srebra odnaleźli tam niebieskie minerały. Początkowo nikt nie wiedział, czy przyniosą rodzinie zysk, jednak zaradna pani Gansevoort nalegała na kontakt z Towarzystwem Geologicznym i szybko okazało się, że okolica urodzajna jest w niezwykle drogocenny rodzaj szafirów. Założona przez braci Gansevoort kopalnia szybko zaczęła ściągać pracowników oraz ich rodziny, stając się osadą i zyskując nazwę Sapphire Creek.
Dzielnice
Miasteczko podzielone jest na pięć dzielnic, a umownie szóstą stanowi pobliska część rezerwatu Flathead. Grizzly Mountain jest obszarem zalesionym, pełnym pagórków i wzniesień, z którego rozciąga się wspaniały widok na Park Nardowy Glacier, a na północy dzielnicy, nad wodospadem, znajduje się Diamond Lodge Resort & SPA. Maybloom to spokojna okolica, zamieszkana głównie przez wielopokoleniowe rodziny, zadbana i będąca swoistą wizytówką sąsiedztwa. Meadowbrook Lane to bijące serce miasteczka, złożone z licznych restauracji i lokali usługowych, które stały się miejscem spotkań młodych mieszkańców Sapphire Creek. Gold Prairies upodobali sobie ranczerzy, głównie dzięki idealnym warunkom do hodowli zwierząt, a wstaje się tu razem z pianiem koguta. Z kolei Crystal Bay to najmłodsza i najbardziej nowoczesna dzielnica, a położone nad wodą domki stanowią bezpieczną przystań dla mieszkańców, którym zależy na prywatności i spokoju. We Flathead zamieszkują rdzenni amerykanie, pielęgnując swoje obyczaje i tożsamość kulturową w otoczeniu zielonych lasów i malowniczej przyrody.

Opisy dzielnic mieszkalnych znajdziecie w tym temacie.
00 -
000 cm
konto specjalne
sapphire creek
Awatar użytkownika
opis
Meet me underneath that big Montana sky.

aktywności w miasteczku
You’ll run out of time before you run out of things to do!
Wiosna
Pierwsze łodzie pojawiają się na wodzie, zanim jeszcze lód zdąży się roztopić! Wiosenna gorączka obejmuje dużo wędkowania, biwakowania, wędrówek pieszych, jazdy na rowerze i otwierania sezonowych biznesów. Po zimowej przerwie powraca miejski targ, a pole golfowe ponownie otwiera się na gości. W rezerwacie ma miejsce festiwal filmowy, a w miasteczku festiwal wyczynowego kajakarstwa górskiego.
Lato
Nie ma nic bardziej ekscytującego niż Sapphire Creek latem! Turyści z całego kraju, a niekiedy również z odległych zakątków świata, przybywają tu, by zobaczyć zapierające dech w piersiach widoki. Krystalicznie czyste rzeki, światowej sławy parki narodowe, dzika przyroda, malownicze góry i bajkowa sceneria sprawiają, że nie bez powodu ten sezon jest zdecydowanie najaktywniejszym w roku! Festiwale sztuki i rzemiosła, parada niepodległości, Flathead rodeo oraz kino letnie - to tylko niektóre z atrakcji.
Jesień
Kiedy okolica pokrywa się czerwienią i złotem, a góry ozdabia pierwszy śnieg, mieszkańcy Sapphire Creek wcale nie chowają się w domach. Zamiast tego spędzają więcej czasu na świeżym powietrzu, korzystając z tej wyjątkowej pory roku, kiedy polowania są w pełnym rozkwicie, wędkarstwo w najlepszym wydaniu, a górskie szlaki odsłaniają jeden zapierający dech w piersiach widok po drugim. Jesienią odbywają się liczne festiwale kulinarne, a kulminacją sezonu jest Halloween.
Zima
Jeśli myślisz, że Sapphire Creek zapada w sen zimowy, jesteś w błędzie! Mieszkańcy przywdziewają rakiety śnieżne, ścigają się w psich zaprzęgach, zajmują się jazdą na nartach, snowboardzie, łyżwach i sankach, wędkarstwem pod lodem i uczestniczeniem w degustacji whisky (lub dwóch). Nie wspominając już o cieszeniu się Parkiem Narodowym Glacier, gdy ten lśni od śniegu. W okresie przedświątecznym każdy mieszkaniec ścina własne choinki, a główna ulica zamienia się w krainę elfów.
Zablokowany